Jak wybielić wiklinę

Jak wybielić wiklinę ?

Plecionki z wikliny oraz meble wiklinowe to produkty często spotykane w naszych domach. Kiedyś wystarczała trwałość i funkcjonalność plecionki. W obecnych czasach liczy się nie tylko jakość ale również estetyka oraz oryginalny wygląd. Rzemieślnicy wprowadzają nowe wzory produktów oraz uszlachetniają wiklinę wykorzystywaną do wyplatania koszy. Obserwując sprzedaż wyrobów wiklinowych, możemy zauważyć, że typowa naturalna wiklina straciła popyt i górują produkty szykowne o niespotykanym wyglądzie. Klienci chętnie wybierają koszyki malowane dekoracyjnie lub wybielane chemicznie. Wyroby wiklinowe są to produkty bardzo trwałe i nie potrzebują dodatkowych powłok ochronnych. Lakierowanie powoduje że wiklina jest bardziej krucha, a wybielanie znacznie zmniejsza jej wytrzymałość.

Jak wybielić wiklinę

Jak wybielić wiklinę chemicznie ?

Wiklinę wybiela się nadtlenkiem wodoru znany jako perhdrolem z dodatkiem nadtlenku sodu i wody oczyszczonej w przykładowej proporcji:

  • Nadtlenek wodoru 30% (perhydrol) – 1L
  • Wodorotlenek sodu – 5g
  • Woda destylowana – 1L

Wybielanie to proces polegający na kąpieli wikliny lub już gotowych mebli wiklinowych w substancji żrącej, która w wyniku zachodzących reakcji rozjaśnia wiklinę. Niestety uzyskując oryginalny, jasny wygląd mebli wiklinowych tracimy na ich trwałości. Pędy wiklinowe przez działanie silnych środków chemicznych są kruche i mało elastyczne. Po wybielaniu część substancji chemicznych zostaje uwięziona w wiklinie którą ciężko oczyścić z pozostałości. Ponadto wiklina wybielana pod wpływem promieni UV szybko wraca do pierwotnej barwy. Kraje zachodnie rezygnują z produktów wytwarzanych w taki sposób i wybierają tradycyjną lub lakierowaną wiklinę.

Jest to sposób niebezpieczny ze względu na opary i może być wykonywany tylko przez firmy wyspecjalizowane w tej dziedzinie.